top of page

De forsvundne piger

Denne kanal kommer snart!

Om programmet

Hvert år sendes især piger fra det danske indvandrermiljø ud af landet på genopdragelse. TV 2 følger i sporet.

 

En nat i februar 2017 flygter en pige fra en koranskole i det nordlige Somalia. Hun kravler over en mur og presser sig gennem pigtråd, inden hun barfodet og blødende løber mod horisonten. Hun er afkræftet og bange. Men hun kigger sig aldrig tilbage. 

 

Pigen hedder Jasmin Osman og kommer fra Vejle. Hun skulle netop nu have gået i 2.g. Men inden første skoledag på gymnasiet i 2016 blev hun lokket til udlandet af sine forældre og spærret inde i koranskolen 6.000 kilometer væk.

 

Dermed kom hun til at dele skæbne med et ukendt antal unge fra det danske indvandrermiljø. ​

  • Blev vist på TV 2 d. 7. og 14. november 2017
     

  • Martin Kjær Jensen er tilrettelæggeren bag programmerne
     

  • Består af to afsnit af 45 minutter 
     

  • Hvert år forsvinder unge med indvandrerbaggrund fra deres danske omgivelser. De sendes på genopdragelse af deres forældre, der synes de opfører sig for meget som danske unge
     

  • Programmerne følger sporet på de unge kvinder

Programmerne var med til at kaste lys over, at mange muslimske unge bliver sendt på genopdragelse i hjemlandene. En debat der blandt andet førte til en ny lovgivning, hvor forældre kan straffes, hvis de sender deres børn og unge på genopdragelse imod deres egen vilje.

bottom of page